Святковий прапор Кролевецького району

ОРГАНИ ВЛАДИ

КРОЛЕВЕЦЬКОГО РАЙОНУ

офіційний сайт

Неділя, 16.06.2019 р.
Відомості про район

РайдержадміністраціяРайонна рада

Керівництво ради

Виконавчий апарат ради

Депутати

Комісії

Сесії

Звернення громадян

План роботи ради
Районні програми
Сільські ради


Міжнародний літературно-мистецький фестиваль "Кролевецькі рушники"
Міська рада

Керівництво ради

Апарат виконачого комітету міської ради

Депутати

Комісії

Сесії

Графік прийому громадян


Програми міста

Регуляторна політика


Установи району

РАННЯ ІСТОРІЯ МІСТА КРОЛЕВЕЦЬ

Лариса БЄЛІНСЬКА
Віктор ЗВАГЕЛЬСКИЙ

РАННЯ ІСТОРІЯ МІСТА КРОЛЕВЕЦЬ

Хто ми? Якого роду-племені? Де корені нашого народу? Шляхом кропіткої праці науковців‑істориків вдається дійти висновків, що наближають до реальності.

Часом виникнення Кролевця вважається 1601р. О.Шафонський, а за ним і ряд інших дослідників (В.Семенов, М.Домонтович та ін.) беручи за дату заснування Кролевця 1601р., відзначають, що свою назву місто отримало пізніше – після зведення в ньому укріплень. Час зведення укріплень та й опис самого місця автори дають по–різному.

Влітку 2000р. з ініціативи Кролевецької райдержадміністрації в Кролевці працювала комплексна краєзнавчо–археологічна експедиція. Метою роботи експедиції було уточнення дати виникнення міста Кролевець, історії заселення території, визначення культурно-історичних та охоронних зон. У роботі експедиції брали участь учні профтехучилищ та шкіл Кролевця, місцеві краєзнавці. Значну допомогу і підтримку надавали голова райдержадміністрації М.Нога, заступник голови В.Басанець, завідуюча районним відділом культури В.Зєнченко, Ю.Цикал, А.Карась. Користуючись нагодою, висловлюємо їм щиру подяку.

У ході робіт досліджено 72,8 кв. м. площі, частково обстежені береги річок Свидня, Калище, Добра Вода, Реть, а також відкрито 2 нових поселення.

Дослідження на території міста почались у центральній його частині, де знаходилися пізньосередньовічні укріплення. Залишки укріплень не збереглися, але в “Описах Лівобережної України кінця ХVІІІ - початку ХІХст.” вміщено два плани м. Кролевця з позначеними укріпленнями. Про подібний “План городским собственностям состоящим в городе Кролевце и вне города пахотным собственностям“, який зберігався в міській думі і де “ясно обозначены вал и ров, которыми был обнесен древний Кролевец“ згадує в “Истории города Кролевца“ А.Гур’єв. За цим планом, знятим у 1806р., А.Гур’єв наводить такий опис міста: “город был окружен рвом и валом, которые окаймляли город четыреугольником с 4-х сторон. Вал и ров проходили приблизительно около тюрьмы, усадьбы земской управы, около Загребельского моста. На території укріплення були закладені 2 шурфи.

У південній частині розкопки проводилося в провулку Лермонтова. Де виявили кістки тварин, велику кількість фрагментів гончарного пізньосередньовічного посуду ХVІІ-ХVІІІст., залізне знаряддя, уламки коробчастих кахлів. Серед уламків посуду знайдена сіроглиняна дитяча іграшка‑свистунець у вигляді коника. Голова у коника слабо виділена і майже зливаєтесься з шиєю. Подібна іграшка відома із розкопок у Конотопі.

Другий шурф - закладений у центральній частині укріплення, де нині розташований міський парк. Тут виявлено кістки тварин та фрагменти керамічних виробів, представлені уламками мореного і світлоглиняного посуду (горщики, глечики, макітри, миски, покришки) кінця ХVІІ–ХVІІІст.

Потужність культурного шару в центральній частині укріплення менша, ніж у південній, що, очевидно, пояснюється тривалим функціонуванням тут базарної площі, де ще з середини ХVІІст. і до початку ХХст. проходив відомий Кролевецький ярмарок.

Далі роботи були перенесені на Замковище. За легендою саме тут знаходився королівський замок. Зараз територія Замковища щільно зайнята садибами. Про існування тут якихось укріплень достовірних даних немає. За відомими планами Кролевця, Замковище не входило в укріплену частину міста. А.Гурьев говорить, що Замковище мало “свои укрепления”. При цьому він приводить приклад з провалом у садибі С.Шварца, де були виявлені цегляні стіни якоїсь будови – “укрепления, а может быть погребов, о которых говорит народное предание” . Ще згадується печера, яка утворилася в 1910р. біля садиби Дмитренка, але залишилася не обстеженою. Сьогодні простежити візуально залишки укріплень немає можливості. На Замковищі були закладені 2 шурфи. У шурфах зафіксований бідний культурний шар, потужність якого не перевищувала 30 см. В ньому зустрічалися дрібні невиразні фрагменти кераміки ХVІІІст. та пізнішого часу.

На цьому роботи в центральній частині пізньосередньовічного міста були припинені і зосередилися на околицях сучасного міста.

При обстеженні берегів р.Свидні у колишньому передмісті Козин (тепер це південно-східна околиця Кролевця, яку ще називають Богокут) В.Звагельським навесні 2000р. було відкрите давньоруське селище. Воно розташоване на схилі правого берега Свидні на полі при виїзді з міста на с.Мутин.

Знахідки давньоруського часуМожна припустити, що тут знаходилася легка наземна будівля чи навіс над відкритим вогнищем. У самому вогнищі та навколо нього знайдено небагато фрагментів давньоруської гончарної кераміки, частину залізних гризел від вудил, уламок скляного крученого браслета і невеликий астрагал.

Археологічни розкопки 2002 р. Подолово. ЯмаУ другому шурфі, розчищена велика господарська яма. Такі ями з обмазаними глиною і обпаленими стінами використовувалися як зернові господарськи ями. Вони відомі з писемних джерел Київської Русі як ”житні ями”. Такі ями, виявлені під час розкопок Д.Березовця у Волинцевому та І.Ляпушкіна у Новотроїцькому, зустрічалися на слов’янських поселеннях вже у другій половині I тис. У заповненні ями знайдені нечисленні дрібні фрагменти давньоруського посуду.

Керамічні матеріали з обох шурфів на Козині представлені давньоруською гончарною керамікою. Вона має чорний, червоний, світло- або темно-сірий колір. Це фрагменти вінець, стінок, денець гончарних давньоруських горщиків. Більшість вінець мають округлений край, загнутий усередину у вигляді валика або зрізану верхню частину вінчика, що є характерною ознакою давньоруського посуду ХІІ - поч. ХIIcт.

Після завершення робіт на Козині дослідження були перенесені у колишнє село Подолове, яке зараз входить до мєжі міста. За О.Лазаревським, це село виникло на початку XVIIст., коли ще не було Кролевця. Розташоване воно на лівому березі р.Реть біля впадіння в неї р.Свидні. Тут, на північно-західній околиці Кролевця, при обстеженні берегів р.Реть на городах, розташованих на терасі її лівого берега місцевим краєзнавцем А.Карасем та О.Бобриком була зібрана гончарна кераміка пізньосередньовічного XVII-XVIIIст. та давньоруського часу. Траплялися фрагменти і ліпного посуду з домішкою шамоту у тісті. При більш детальному обстеженні в цьому місці відкрито багатошарове поселення.

На території однієї з садиб та городі були проведені розкопки, в результаті яких виявили будівлю (житло). Вона була заглиблена на 0,3 м у материк, її кути зорієнтовані за сторонами світу. У підлозі будівлі розчищено 5 ям, чотири з яких відтворюють конструктивні особливості будівлі. Про конструкцію будівлі можуть говорити і залишки обгорілих дерев’яних плах, що утримували дах будівлі.

Великий масив з окремих обгорілих плах, розташованих в ряд, розміщено вздовж однієї із стін будівлі, ймовірно, є залишком дерев’яної стінки, яка обрушилася під час пожежі.

Були виявлені уламки обпаленої глини які могли бути залишками вогнища, влаштованого у неглибокій ямці, обмазаній глиною, або жаровні. Якщо дане припущення справедливе, то ми можемо говорити що досліджувана будівля була житлом.

Даному припущенню не суперечать матеріали, виявлені в заповненні будівлі. Це численні фрагменти ліпного посуду, сковорідок, вальків, уламків обмазки, залізний ніж, уламки серпа і наконечника дротика, швайка, кістяна проколка, 5 прясел (цілі уламки). Характер залягання вказаних матеріалів говорить про те, що після пожежі, в результаті якої було знищене житло, його котлован, поступово запливаючи землею, певний час використовувався як звалище для сміття. Всі виявлені матеріали можуть бути віднесені до київської культури і лягають у хронологічні рамки Vст., а декілька знайдених фрагментів гончарного посуду черняківської культури дозволяють час існування житла обмежити серединою - другою половиною Vст.

Знахідки епохи енеолітуПід час розкопок на поселенні були виявлені матеріали, які відносяться до епохи енеоліту - ранньої бронзи. Вони репрезентують найбільш ранній етап існування поселення. Це знаряддя праці з кременю, представлені скребком округлої форми, скобелем-скребком, листовидним наконечником дротика, трикутним наконечником стріли та ретушером. Також знайдені фрагменти посуду культури ямково-гребінцевої кераміки та періоду ранньої бронзи.

У культурному шарі траплялися поодинокі фрагменти ліпного і гончарного посуду волинцевської культури, а також роменської культури. Значно більше зустрічалося фрагментів гончарного посуду давньоруського часу. Це фрагменти вінець, стінок, донець давньоруських горщиків. Вони походять як з підйомного матеріалу, так і з культурного шару. На деяких денцях зустрічались клейма у вигляді хреста та знаків у крузі. Знайдено також кераміку, характерну для 14 - 15ст.

Знахідки на поселенні ПодоловіДо давньоруського часу могли належати залізний ніж і дужка відра, знайдені у перевідкладених шарах розкопу-2.

Пізньосередньовічні матеріали XVII-XVIII ст.Ще один період існування поселення у Подолові відтворює група матеріалів XVII - XVIIIст. Це період виникнення самого села. Як і посуд з фортеці він представлений фрагментами приземкуватих, широкогорлих з прямими вінцями, іноді прикрашеними защипами, горщиків, струнких пропорцій глечиків з вузьким горлом, макітр з прямими майже горизонтально відігнутими вінцями.

До XVII - XVIIIст. відносяться залишки рову, який був чи частиною якихось укріплень, чи мав якесь господарсько-виробниче призначення. Проте серед архівних матеріалів, які приводить О.Лазаревський, є цікавий документ про розподіл спадщини сім’ї Голубів - власників млинів у Подолові. Це охоронний універсал, який гетьман Многогрішний дав сім’ї Голуба: “Овдоть Ивановою, Краснянскую вдову, козачку, обивательку Коропскую, с сынами ея Захарием и Костем, при всех имениях, т.е. млинах на р.Реть, под с.Подоловом, мужем ея построенных, сохраняем где небожчик Иван, муж еи, фундуючи млины, и ров на килкасот саженей на них копаючи, кошт свой тратили”.

Таким чином, на основі археологічних досліджень, сьогодні можна сказати, що перші поселення на території сучасного Кролевця з’являються ще у енеоліт - ранній бронзі про що свідчать матеріали з північного-західної околиці міста - Подолова, отримані в ході робіт на відкритому багатошаровому поселенні.

Другий етап відноситься до ранньослов’янського часу, коли у Подоловому в Vст. існувало поселення київської культури і досліджене житло.

В давньоруський час на території Кролевця існували 2 селища, розташовані на північно-західній околиці (Подолово) і південно-східній (Козин). Матеріали з обох селищ відносяться до XIIст., а селище на Подолові, очевидно, існувало і в більш пізній час аж до XIVст. На межі XVIIcт. виникає село Подолово, а у XVIIcт. поселення у центрі міста, яке ми знаємо під назвою Кролевець. У цей же час воно вперше зустрічається і в писемних джерелах.Перейти на сторінку "Історія"


Державні ресурси
Офіційне Інтернет-представництво Президента України

Офіційний портал органів виконавчої влади України

Верховна Рада України. Пошук законодавчих документів.

Інтернет-представництво Сумської обласної державної адміністрації

Сумська обласна рада

Запобігання проявам корупції

ДПАДоступ до публічної інформаціїСтатистика

Цікаві посилання
Приймальня

Відповідає вимогам
Valid HTML 4.01 Transitional Valid CSS!

Пошук по сайту Пошук по сайтуверсія для друку версія для друку

Погода в Кролевці

Deprecated: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /home/krolrda/public_html/engine/inc/mods/linkfeed.php on line 295 Deprecated: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /home/krolrda/public_html/engine/inc/mods/linkfeed.php on line 301