Святковий прапор Кролевецького району

ОРГАНИ ВЛАДИ

КРОЛЕВЕЦЬКОГО РАЙОНУ

офіційний сайт

Вівторок, 29.11.2022 р.
Відомості про район

РайдержадміністраціяРайонна рада

Керівництво ради

Виконавчий апарат ради

Депутати

Комісії

Сесії

Звернення громадян

План роботи ради
Районні програми
Сільські ради


Міжнародний літературно-мистецький фестиваль "Кролевецькі рушники"
Міська рада

Керівництво ради

Апарат виконачого комітету міської ради

Депутати

Комісії

Сесії

Графік прийому громадян


Програми міста

Регуляторна політика


Установи району

ТУРИСТИЧНА КРОЛЕВЕЧЧИНА

Туристична Кролевеччина
Щедра древня сіверська земля своїми талантами. Не лише працею та піснями, а й винятковою звитягою завжди відзначалися сіверяни.

Перлинами на карті сучасної Сумської області є Кролевець, Глухів, Путивль… Свою принадність вони зберігають і під час весняного пробудження, і в щедрій зелені літа, і в осінній палітрі фарб, і в сріблі зими.

Історія кролевецького краю тягнеться ще з сивої давнини. Про це свідчать пам'ятки, знайдені археологами під час розкопок. туристична кролевеччина
Про життя і побут племен, які заселяли цю територію в другій половині І тисячоліття, розповідають і древні літописи. Саме з них дізнаємось, що по Десні, Сейму і Сулі, жило слов'янське плем'я сіверян. На території нинішнього Кролевецького району відкрито більше трьох десятків археологічних пам'яток – стоянок, поселень, городищ, які відносяться до періоду неоліту, бронзового, залізного віків, Київської Русі. Два городища знаходяться в селах Литвиновичі та Воргол. Земляний вал яких зберігся й донині.

В літописі за 1160 рік згадується древнє руське місто Зартий. Його назва говорить, що воно могло знаходитись за річкою Реть. Сучасні археологічні розкопки виявили біля річки багатошарове поселення, що датується з початку нового століття до ХІІ ст.

Особлива природа краю з її безмежними луками, чистими водами і багатими лісами нерідко зберігає свій первозданний вигляд.

САДИБНИЙ БУДИНОК ОГІЄВСЬКИХ

Будинок огієвських
В другій половині ХІХ ст. місто Кролевець, як і зараз, розташовувалося на Києво-Московському тракті, і минути його було неможливо. Саме по цій дорозі і проїжджав Тарас Григорович Шевченко, коли останній раз повертався з України в Петербург. Відвідавши своїх друзів Лазаревських в с. Гирівка (нині Шевченко) Конотопського повіту і забравши братів Івана та Федора Лазаревських — поїхали далі — в Кролевець, де мешкала рідна сестра Лазаревських Глафіра Матвіївна Огієвська. В їхньому будинку, розташованому на західній околиці міста, часто зупинялася рідня Глафіри Матвіївни. Тут, 25 серпня 1859 р., Т.Г. Шевченко з Лазаревськими і зупинився на ніч.

ДУБОВИЦЬКА КРИНИЦЯ

Дубовицька криниця
Сотні років український народ поклонявся силам природи і сонцю, вогню, воді, ходив до річок та джерел. Церква довгий час боролася з цим, але так і не змогла заборонити старі українські вірування, прийнялася освячувати місця, куди ходив люд. Тому зараз побутує серед людей легенда про Дубовицьку криницю, розташовану поблизу автомагістралі Київ - Москва, неподалік с. Дубовичі Кролевецького району.

За народними переказами історія цього унікального місця сягає глибини ХVІ ст. і пов’язана з образом Богоматері, ікону якої, начебто, саме в цьому місці знайшов пастух і якого засліпило сіяння її. Люди часто ходять до цілющого джерела, а особливо в десяту п’ятницю після Великодня, коли здійснюється святкова літургія.

Різні віхи історії пережила криниця. В часи атеїстичної боротьби її рівняли з землею, та люди знову розкопували, очищали цілюще джерело, і донині струменить воно й дарує людям здоров’я та силу. Партизани, бійці, що визволяли землю в роки Великої Вітчизняної війни втамовували тут спрагу, гоїли свої рани, омиваючи цілющою водою. Останнім часом особливу увагу на Дубовицьку криницю звертають органи місцевої влади. У 2000 році з ініціативи районної державної адміністрації і районної ради за допомогою підприємств та організацій міста, громадськості району було впорядковано територію навколо цілющого джерела, зведено цямрину, накриття. Увійде в історію і рік 2002. Цього року на узвишші поблизу криниці зведено каплицю.

ЯБЛУНЯ-САД

На території Кролевецької районної станції юних натуралістів росте унікальна яблуня, що входить до складу природно – заповідного фонду України.

яблуня-сад
Незвичайна “яблуня–колонія” здавна привертає увагу відвідувачів своєю дивною формою, довголіттям, щорічним плодоношенням, а особливо здатністю до самостійного укорінення гілками.

В чому ж полягає феноменальність дерева ? Нині яблуня утворює цілий сад, що налічує шість основних і кілька десятків дрібних укорінених стовбурів, і займає площу 0,06 га. А цікаві ці дерева тим, що їх гілки, на відміну від звичайних яблунь, у процесі росту поступово нахиляються до землі і, торкнувшись ґрунту, з часом укорінюються.

Місцеві жителі називають диво–яблуню “крученою” через покрученість стовбурів, “лозівкою” через здатність рости кущем, або “княжна“, тому що посаджена була, як свідчать історичні дані, біля князівських хоромів.

Того найпершого стовбура, який ріс на території садиби Петра Мещерського (з 1993 р. територія районної станції юних натуралістів) вже не має. Він відмер і струх. Але якщо підрахувати кількість стовбурів у яблуневому кущі, то можна припустити, що вік яблуні понад 200 років. Надмогильна плита князя Мещерського, знайдена під час будівництва школи в 1959 р. заважала подальшим будівельним роботам, і її було перенесено безпосередньо під яблуню. Місцеві жителі стверджують, що ще близько 20 років тому можна було прочитати напис на надмогильній плиті: "Князь Петр Сергеев сын Мещерський родился 1780 августа 24 умер 1848 февраля 18, от роду 68 лет".

Звичайно, багато людей цікавляться диво–яблунею. Юні натуралісти отримують безліч листів із проханням надіслати живці яблуні. По можливості юнати задовольняють прохання замовників, але зауважимо, що досі не отримано жодного повідомлення про те, що де-небудь живці вкорінилися.

Свого часу яблунею цікавився великий російський вчений І.В. Мічурін і двічі просив надіслати живці для своєї роботи. В його творах зустрічаються листи до відповідних інстанцій.

КОМПЛЕКС СПАСО-ПРЕОБРАЖЕНСЬКОЇ ЦЕРКВИ

Комплекс складається з церкви, будинку священика та муру.

Дерев'яна Спасо-Преображенська церква відома з 1714 р., комплекс спасо-преображенської церкви
зокрема тим, що тут були поховані батьки уродженця Кролевця, митрополита Тобольського (з 1702 р.) Філофея Ліщинського – просвітителя Сибіру.

Церкву освятили в 1782 р. Поряд з нею стояла дерев'яна дзвіниця. Чернігівський губернатор, оглядаючи Кролевець 23 червня 1839 р., «нашел колокольню весьма ветхой и приказал сломать ее».

Мурована дзвіниця була споруджена на захід від церкви, окремо від неї, в 1865-1872 рр. за проектом, опрацьованим архітектором Івановим у 1863 р. У 1849 р. церкву перебудували і значно розширили за проектом, опрацьованим архітектором Малініним у Будівельній експедиції Чернігівського губернського правління і конфірмованим імператором Миколою І 1848 р. У 1872 р. у розширеній церкві було влаштовано бічний вівтар в ім'я ікони Казанської Божої Матері. Наприкінці XIX ст. до західного фасаду прибудовано низенький вхідний тамбур у вигляді гранчастої ротонди.

Протягом 1930-1933 рр. церкву було закрито, зруйновано баню, дзвіницю (збереглися тільки фундаменти) і частково — мур. Службу Божу в храмі відновлено під час німецької окупації в 1942 р. Нині церква використовується за прямим призначенням, а колишній будинок священика — як будинок причту й просфорня. У 2000 р. з ініціативи місцевої влади дзвіницю відбудували в приблизних архітектурних формах старої.

КРОЛЕВЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ КРАЄЗНАВЧИЙ МУЗЕЙ

кролевецький районний краєзнавчий музей
Кролевецький районний краєзнавчий музей є державним науково-дослідним і культурно-освітнім закладом, діяльність якого спрямована на збереження історії краю, трудових колективів, відродження та сприяння розвитку української традиційної культури. З цією метою музеєм проводяться польові експедиції, організовуються наукові конференції та культурно-мистецькі заходи. Музей поповнює свою колекцію, організовує та проводить виставки, має постійну експозицію.

ЗАЛИ МУЗЕЮ

Музей має чотири виставочні зали постійної експозиції.

Перший зал – „Від давнини до 1917 року” охоплює історію регіону за кілька тисячоліть. Експонати залу знайомлять відвідувачів з періодом заснування міста від давнини до 1917 року. Тут представлені археологічні знахідки від часу неоліту до ХУІІІ ст.

експонати першого залу
Зокрема є стенд, який представляє рештки особистих предметів і рештки предметів домашнього побуту, які були знайдені під час розкопок у 2000 році. Експонуються кістки вимерлих тварин.

Зал має куточок, присвячений перебуванню у місті Тараса Григоровича Шевченка в садибі Огієвських у 1859 році.

Про розвиток міста розповідають численні фото та документи.

Другий зал – „Кролевець 1917 - 1941 р.р.; Культура, мистецтво Кролевеччини”. У залі розміщені матеріали про видатних людей Кролевеччини. Зокрема стенд, присвячений заслуженій вчительці України, виховательці трьох поколінь Іваницькій Марфі Кирилівні, яка жила і працювала у селі Обтово Кролевецького району.

щасливі відвідувачі другого залу
Представлені славні літератори Кролевеччини: славнозвісний перекладач зі світовим ім'ям Микола Лукаш, місцеві поети Василь Сухомлин, Олександр Риндя, Юрій Козя, Іван Яновський, Віктор Дзюба. Експонуються твори місцевого письменника Панаса Кочури, Олекси Грищенка.

Експозицію залу доповнюють картини, написані Євдокимом Мінюрою, Володимиром Руденком, Юрієм Журкою.

Увагу відвідувачів зосереджують гончарні і бондарні вироби. Розміщено вишивані сорочки – жіночий і чоловічий національний одяг регіону.

Третій зал

Представлені матеріали розповідають про героїчну боротьбу мешканців Кролевеччини з фашиською Німеччиною.

Розміщені різні документальні матеріали, речі радянських і німецьких солдатів. На картині художника Володимира Руденка зображено портрет Григорія Архиповича Храпая ( із села Обтово Кролевецького району), який перший -24 червня 1941 року, направив свій палаючий літак на міст через річку поблизу м. Броди, по якому проходила колона фашистських танків. На окремому стенді виставлені портрети кролевчан Героїв Радянського Союзу, подаються їх біографічні дані.

Великий інтерес становлять матеріали про партизан – ковпаківців. Зокрема представлені фото партизан, документи.

До уваги відвідувачів представлені речі та документи Героя Радянського Союзу Григорія Івановича Меншуна, особисті речі загиблих воїнів Червоної армії, які були знайдені поблизу села Пиротчино на місці, де у вересні 1941 року проходили бої 1036 стрілецького полку 293 стрілецької дивізії 40 армії. Солдати обороняли підступи ворога до міста.

Четверий зал

Експонати залу розповідають про ткацький промисел – найбільшим осередком якого у ХVІІІ ст. стало місто Кролевець.

Представлені рушники, скатерті, божники, панно, полотна виготовлені кролевецькими ткачами, ткацьке обладнання. Зокрема ручний ткацький верстат, прядки, гребені.

Експозиція залу починається найстарішим рушником, виготовленим у 1838 році.

Для кролевецьких рушників характерне поєднання білого і червоного кольорів. На білому фоні між густо червоними паралельними смугами ткався багатий орнамент, яким ткачі передавали навколишній світ умовними знаками. Зокрема, пряма горизонталь означала землю, хвиляста – воду, хрест – вогонь. На кролевецьких рушниках часто зображується квітка, яка в народному розумінні означала початок життя.

В широкому асортименті представлені роботи колишнього головного художника фабрики Івана Петровича Дударя і сучасні вироби Кролевецької фабрики художнього ткацтва.

Кролевецький районний краєзнавчий музей знаходиться за адресою:
м. Кролевець, Сумська обл., вул. Свердлова, 33
працює для відвідувачів:
8:30 - 17:00 в робочі дні,
перерва 12:00 - 13:00
день відкритих дверей в дні державних свят
Тел. (054-53) 950-47
Центр туристичної інформації знаходиться в Кролевецькому районному краєзнавчому музеї.Державні ресурси
Офіційне Інтернет-представництво Президента України

Офіційний портал органів виконавчої влади України

Верховна Рада України. Пошук законодавчих документів.

Інтернет-представництво Сумської обласної державної адміністрації

Сумська обласна рада

Запобігання проявам корупції

ДПАДоступ до публічної інформаціїСтатистика

Цікаві посилання
Приймальня

Відповідає вимогам
Valid HTML 4.01 Transitional Valid CSS!

Пошук по сайту Пошук по сайтуверсія для друку версія для друку

Погода в Кролевці

Deprecated: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /home/krolrda/public_html/engine/inc/mods/linkfeed.php on line 295 Deprecated: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /home/krolrda/public_html/engine/inc/mods/linkfeed.php on line 301