Святковий прапор Кролевецького району

ОРГАНИ ВЛАДИ

КРОЛЕВЕЦЬКОГО РАЙОНУ

офіційний сайт

Вівторок, 29.11.2022 р.
Відомості про район

РайдержадміністраціяРайонна рада

Керівництво ради

Виконавчий апарат ради

Депутати

Комісії

Сесії

Звернення громадян

План роботи ради
Районні програми
Сільські ради


Міжнародний літературно-мистецький фестиваль "Кролевецькі рушники"
Міська рада

Керівництво ради

Апарат виконачого комітету міської ради

Депутати

Комісії

Сесії

Графік прийому громадян


Програми міста

Регуляторна політика


Установи району

ОФІЦІЙНИЙ САЙТ ВІДДІЛУ КУЛЬТУРИ І ТУРИЗМУ РДА

ДО 70-РІЧЧЯ ПАРАДУ ПАРТИЗАНІВ-КОВПАКІВЦІВ У СЕЛІ ДУБОВИЧІ

РОЗДУМИ ПРО С. А. КОВПАКА


Документальний фільм-міркування про Сидора Артемовича Ковпака

Автор сценарій -- Олексій Зотіков
Режисер -- Олексій Барбарук -- Трипільський
Оператори -- Іван Зотіков, Данило Прітченко
Звукорежисер і режисер монтажу -- Антон Цюпко


   Які фактори під час Великої Вітчизняної війни і після неї впливали на процес перетворення людини в НАРОДНОГО ГЕРОЯ?
Народним героєм не можна бути призначеним понад (хоча керівництво СРСР і проводило "попередню селекцію героїв"). Їм не можна було бути випадково (хоча фактор випадковості в історії дуже сильний)...Народним не можна було стати без великої частки удачі (багатьом гідним людям поруч просто менше пощастило).
   І все ж, без любові і поваги людей І ЛЮБОВІ І ПОВАГИ ДО ЛЮДЕЙ -- справжнього народного героя і народного ватажка в одному обличчі не було і, видно, не буде. Це те, що тепер політтехнологи називають "позитивної харизмою".
   Таким дивним "счасливчиком серед героїв" був і залишився Двічі Герой Радянського Союзу Сидір Ковпак. 34 пам'ятника на території України (багато поставлені за життя Ковпака), Партизанська дивізія його імені, вулиці і цілі міські райони імені Ковпака...
   І по при всі свої заслуги і регалії, і на вищих державних посадах після війни Ковпак залишався здатним знайти потрібне слово і надати необхідну допомогу кожному. Але і цю допомогу він найбільше любив робити, зібравши прохачів разом -- щоб люди не втратили почуття справедливості. Таку звичку Ковпак завів в "зоряні" роки його життя, у партизанського багаття в Спадщанському і Хинельских лісах, під час великого походу до Карпат...
   Доля людини і доля партизанського руху. Доля людини, яку народ називав Дідом і Батьком і доля самого народу в найважчий момент його історії...
   Все це увібрав цей невеликий фільм. А також -- кінохроніку всім відому і унікальну, розповіді очевидців і учасників подій, пісні і плачі Путивльського краю і партизанів. І ще у фільмі звучить -- голос самого Діда.

ВШАНОВУЄМО ПАМ'ЯТЬ 
22 вересня на державному рівні святкується 70-річчя партизанського руху на Україні та День партизанської слави. У нашому районі до цієї дати було проведено багато заходів, з яких: випущено книгу спогадів С.Ф. КИРИЛЕНКА «Відданість», в якій розповідається про славу і звитягу воїнів-партизанів на нашій землі, одного із засновників партизанського руху на Сумщині поряд з С.А. Ковпаком, проведені зустрічі з учасниками партизанського руху, які проживають на території району, акцію «Бережемо партизанські могили» та приведено їх в належний стан, презентовано буклет районної станції юних туристів «Маршрути партизанських походів на Кролевеччині», проведено заупокійні богослужіння та панахиди за загиблими в роки війни та в післявоєнні роки. Ще раніше в районі пройшли виставки «Кролевеччина партизанська» в районній та сільських бібліотеках, районному краєзнавчому музеї. Кролевецькою центральною районною бібліотекою до 70-річчя партизанського руху на Україні та Дня партизанської слави розроблено ряд посібників присвячених історії партизанського руху на Кролевеччині – «Народні месники», бібліографічний показчик; «Партизанський парад у Дубовичах», пам’ятка-присвята; «Хроніка легендарних подій», дайджест за матеріалами періодичного видання «Маяк комунізму».

1
   Напередодні святкування державного свята – 70-ти річчя партизанського руху в Україні та дня партизанської слави очільники Кролевецького району Олег ШПРИНДЕЛЬ, голова районної державної адміністрації та Микола АВРАМЕНКО, голова районної ради привітали жінок-партизанок, котрі приймали участь в захисті та звільненні нашого району в загонах народних месників, - Тетяну Іванівну ФІЛЬЧЕНКО, жительку міста Кролевець та Ірину Олександрівну РУДЕНКО з села Мутин.
   Вони вручили героїчним жінкам подарунки від Народного депутата України Андрія ДЕРКАЧА , передали вітання від голови Сумської обласної державної адміністрації Юрія ЧМИРЯ, подарували квіти та побажали їм здоров’я, любові, щастя, довголіття, миру і добра.
1
4
 
 22 вересня святкуючи цю славну дату представники районної влади Кролевеччини Валерій ХИЛЯ, заступник голови райдержадміністрації та Сергій ПОБИВАЙЛО, заступник голови районної ради, Сергій КОВТУН,Кролевецький міський голова,Іван БАЛАБОН, голова районної ради ветеранів з представниками громадськості, ветеранами Великої Вітчизняної війни, учасницею партизанського опору, однією з 6 партизанів, які живуть в нашому районі, - Катериною Григорівною КОВБАСОЮ поклали квіти до могил загиблим та померлим партизанам, всім кролевчанам, розстріляним за підтримку партизанів в роки війни. 

1

2

3

 
ГОТУЄМОСЬ ДО ПАРАДУ 
З метою підготовки до святкування 70-річчя Параду партизанів у селі Дубовичі, який відбувся 23 лютого 1942 року голова Кролевецької районної державної адміністрації Олег ШПРИНДЕЛЬ та голова районної ради Микола АВРАМЕНКО по маршруту проходження партизанського з’єднання від  с. Воргол до с. Дубовичі побували у кожній сільській раді, у селах: Зазірки, Новоселиця, Калашинівка, Ярославець, Тулиголово, Дубовичі, проводячи робочі зустрічі з керівництвом сільських рад та громадами сіл.

1


   У селі Дубовичі був проведений виконком сільської ради за участю очільників району. З метою проведення організаційних заходів до дня святкування 70-річчя славного параду С. А. Ковпака.

    «Працювати потрібно вже сьогодні!» - наголосив голова райдержадміністарції О. ШПРИНДЕЛЬ

 

14


   До впорядкування території  Дубовицької  сільської ради до визначної дати будуть залучені не тільки територіальна громада села, а й громади найближчих сільських рад.

   Микола АВРАМЕНКО звернув увагу присутніх керівників членів виконкому на те, що кожний керівник повинен включитися в роботу на повну потужність і не тільки коштами, а й залучивши трудові колективи до благородної справи.

   Відвідавши кожну сільраду голови районної влади дали доручення сільським головам по облаштуванню територій сільських рад, проведенні ремонтних робіт соціально-економічного сектору. А це і залучення інвесторів, місцевих товариств, меценатів та звернути увагу на активну роботу всієї територіальної громади по наведенні благоустрою. Для цього є все необхідне.  

 

11


   За сприянням народного депутата України Андрія ДЕРКАЧА вже Кролевецькому району на рівні держави виділено 480 тисяч гривень для ремонту дороги Воргол-Дубовичі. І сьогодні триває потужна робота народного обранця Андрія ДЕРКАЧА, щодо сприяння в залученні коштів по проведенню визначного заходу на території Кролевеччини.

   На сьогоднішній день проведено внутрішні ремонтні роботи Тулиголівського СБК та розпочато ремонтні роботи Дубовицького СБК.

  У селі Новоселиця, у ході робочої поїздки, керівники району поспілкувались із свідком перебування на території села загону С.А. Ковпака Миколою Омел’яновичем КОЧУБЕЄМ, який розповів присутнім про двохтижневе перебування керівника партизанського опору в 1942 році, про запеклі бої за визволення території та похід партизанського з’єднання в село Дубовичі, для проведення параду. А в грудні місяці цього року фашистські загони на цьому місці  заживо спалили 29 мирних жителів, котрі допомагали партизанам та спалили все село Новоселиця.

 

12


   Також керівники району відвідали соціальні заклади сільських рад, провели відповідні наради на місцях з керівниками та дали відповідні доручення.

   Робота по проведенню святкування Параду С.А. Ковпака продовжується і перебуває під постійним контролем керівництва району.

 

13

 

З НАГОДИ ВІДЗНАЧЕННЯ В КРОЛЕВЕЦЬКОМУ РАЙОНІ 70-ТИ РІЧЧЯ ПАРТИЗАНСЬКОГО РУХУ В УКРАЇНІ ТА ДНЯ ПАРТИЗАНСЬКОЇ СЛАВИ

Це свято встановлено в Україні «…на підтримку ініціативи ветеранів війни та з метою всенародного вшанування подвигу партизанів і підпільників у період Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років, увічнення їх пам'яті…» згідно з Указом Президента України «Про День партизанської слави» від 30 жовтня 2001 року № 1020/2001.

5

 

З ІСТОРІЇ ПАРТИЗАНСЬКОГО РУХУ НА КРОЛЕВЕЧЧИНІ

 

10


 

   У суворі роки Великої Вітчизняної війни немеркнучою славою вкрили себе радянські партизани й підпільники, які залучали широкі народні маси до активної боротьби, створювали на  захопленій ворогом  території нестерпну для нього обстановку – знищували його живу силу, військову техніку й матеріальні засоби, зривали політичні й економічні заходи окупаційної влади і адміністрації і тим подавали велику допомогу Радянській Армії у розгромі гітлерівців.
   У всенародну боротьбу з фашистськими загарбниками зробили свій внесок партизани і підпільники Кролевеччини.
  З перших днів окупації на території Кролевецького району (йдеться про територію Кролевецького району в межах нинішнього адміністративно-територіального поділу) керівництво боротьбою трудящих очолили два підпільних райкоми Компартії України: Кролевецький у с. Червоний Ранок і Шосткинський в с. Гречкино. Тоді ж розпочав боротьбу Кролевецький партизанський загін «Помста Стахановців», командиром якого став партизан часів громадянської війни Василь Мусійович Кудрявський, а комісаром – голова Кролевецького райвиконкому, секретар підпільного райкому Компартії України Карпо Гнатович Онопченко.
   Одночасно розпочав бойові дії Воргольський партизанський загін під командуванням голови місцевого колгоспу «Вільний край» Степана Федоровича Кириленка і комісара Миколи Олексійовича Москаленка (на початку 1944 року він був призначений заступником по політчастині командира Першої Української  партизанської  дивізії ім. двічі Героя Радянського Союзу С. А. Ковпака)
   У жовтні Воргольський партизанський загін увійшов до складу Путивльського об’єднаного партизанського загону під командуванням С. А. Ковпака. У січні 1942 року в с. Новоселиці до Путивльського партизанського загону приєдналися Глухівський і Шалигінський партизанські загони. Так, на території Кролевецького району було сформоване Сумське партизанське з’єднання командиром якого став С. А. Ковпак, комісаром С.В. Руднєв, начальником штабу Г.Я. Базима. В лютому того ж року до з’єднання влився Кролевецький загін, вірніше з бійців Кролевецького партизанського загону, основний склад якого загинув у нерівній боротьбі з окупантами, була створена оперативна група в складі Путивльського загону, але незабаром переросла у великий загін, а потім у 4-ий батальйон з’єднання.
   Включилися у боротьбу 30 підпільників партійних, комсомольських і інших патріотичних груп, створених на території Кролевецького району.
Земля горіла під ногами окупантів. У січні-лютому 1942 року партизани розгромили ворожі гарнізони і знищили поліцейські управління в селах Воргол, Зазірки, Ярославці, Погребках (тепер Ярове), Локні, Камені, Литвиновичах. Партизанські агітатори скликали і проводили збори колгоспників. Так, на зборах в с. Камінь був проведений суд над зрадниками Батьківщини – посібниками окупантів. Зрадники понесли заслужену кару. Був розгромлений ряд каральних загонів. Після розгрому карального загону в с. Литвиновичі 14 лютого 1942 року партизан часів громадянської війни М. І. Павловський, який до цього був у підпіллі, привів до з’єднання велику групу жителів Литвинович і навколишніх сіл, з яких була сформована 11-а опергрупа Путивльського загону під його командуванням.
   23 лютого партизани в Дубовичах провели свій
славнозвісний Парад. Того ж дня вони вели бої з карателями під Тулиголово і Жуковим хутором.
У травні 1942 року партизани взяли місто Путивль. В одну ніч розгромили ворожі гарнізони по р. Клевень, в тому числі у Ворглі та Литвиновичах. В травні-липні  були знищені ворожі гарнізони у Тулиголово, Зазарках, Мутині, знищено ряд мостів, в тому числі через р. Сейм у Мутині і залізничний під Кролевцем. Великий бій з карателями партизани вели в Литвиновичах, розгромили загін фашистів під Дубовичами.
Лютим терором, жорстокими репресіями намагалися окупанти залякати трудящих, відвернути їх від боротьби. Гітлерівці повністю спалили село Новоселиці з усім населенням. У Зазірках живими спалили партизанські сім’ї. Спалили с. Литвиновичі, палили Камінь, Петрівку, Воргол і інші. 45 підпільників закатували в гестапо. Прилюдно повісили партизан в Кролевці, Камені, Ворголі… Але нішо не могло спинити боротьби народних месників. Ряди їх зростали. 134 жителі Зазірської сільради, 33 – Дубовицької, 13 – Ярославецької, 3 – Тулиголівської, мстили ворогові в лавах Глухівського партизанського загону; 26 жителів Камінської сільради, 11 – Червоноранківської, 9 – Мутинської і багатьох інших були в лавах Кролевецького партизанського загону.
   Партизани Кролевеччини брали участь в усіх 7 рейдах партизанського з’єднання С.А. Ковпака. Багато уродженців міста і району боролися в інших партизанських загонах і з’єднаннях. Серед них був кролевчанин С.І. Кочур – начальник штабу, а потім командир партизанської бригади військовослужбовців ім. Ворошилова.
   Не можна обійти великої ролі партизан у відбудові народного господарства району після його визволення. Вони не шкодували своїх сил, з величезним напруженням працювали над заліковуванням ран, заподіяних окупантами міста та району. На мирну працю прийшли командир Шалигінського партизанського загону Ф. Д. Матющенко, комісар Кролевецького загону І. Г. Токар, начальник штабу загону з’єднання генерала М. І. Наумова М. Д. Калюжний, начальник штабу з’єднання П. Х. Куманька Г. П. Фільченко, заступник по політичній частині командира партизанської дивізії ім. Двічі Героя Радянського Союзу С. А. Ковпака М. О. Москаленко, командири партизанських рот  І. В. Манжос, С. Ф. Кириленко, Т. І. Курочкін, Г. І. Дорофєєв, М. Ф. Руденко і багато інших.
Кролевецький район дав 406 партизан і підпільників. Батьківщина високо оцінила їх подвиг – всі вони удостоєні нагород Батьківщини, а 77 із них нагороджені бойовими орденами СРСР.  

стаття М. Сереженко,
член правління районної організації
Українського товариства охорони
пам’ятників історії та культури


 

СТЕЖКАМИ ПАРТИЗАНСЬКОЇ СЛАВИ

1
2
                                                                    На фото:карта походу - Стежками партизанської слави

   Мальовничі і неповторні краєвиди рідної Сумщини весною, та особливо приємно і захоплююче споглядати цю красу під час туристичного походу. Саме навесні 2011 року, коли природа оживає і активно прокидається від сну, Кролевецька районна станція юних туристів провела похід ІІ ступеня складності в рамках заходів, присвячених Дню Великої Перемоги та з метою підготовки спортсменів - розрядників.
  Маршрут проліг стежками партизанської слави. Він розпочався з села Дубовичі, де 23 лютого 1942 року проводився славнозвісний парад на чолі з С.А. Ковпаком. Учасники походу пройшли по видатних місцях бойових дій партизанських загонів: по селах: Дубовичі, Тулиголове, Калашинівка, Новоселиця, Зазірки, Воргол, по Спадщанському лісу, побували в м. Путівлі.
   У селі Новоселиця учасники походу відвідали монумент, встановлений на тому місці, де в 1942 році німецьке гестапо спалило сім'ї партизанів. Під час відвідин провели прибирання території пам'ятного місця.
   У селі Зазірки була проведена зустріч з ветераном Великої Вітчизняної війни, партизаном М. Г. Лисенком. Він розповів про тяжкі будні воєнних років та звитяжні подвиги безстрашних партизанів. Згадав про свого товариша, а згодом бойового побратима, славнозвісного і мужнього партизана Івана Каляєва.
   Під час перебування у Спадщанському лісі діти побували в музеї партизанської слави, на виставці бойової техніки та на місці розташування укріплень часів Великої Вітчизняної війни.
   Під час проведення походу учасники отримали незабутні враження та мали багато цікавих зустрічей з ветеранами, а від'їжджаючи додому, казали: "До нових приємних зустрічей!", сподіваючись повернутися сюди знову.

 

                 1   2

Сергій Поляков,
культорганізатор райСЮТур
Фото автора

СТОРІНКАМИ ІСТОРІЇ

 

   Кролевецькою центральною районною бібліотекою до 70-річчя партизанського руху на Україні та Дня партизанської слави розроблено ряд посібників присвячених історії партизанського руху на Кролевеччині.Ознайомитись з збірниками можна у читальному залі ЦРБ. Ще в бібліотеці зберігається підшивка місцевих газет довоєнного та повоєнного періоду. Там же  організовано виставку з цієї тематики. Приходьте, читайте, отримуйте задоволення та освіту.

 

1   2 3


 

НЕВМИРУЩІ ПОСТАТІ ПАРТИЗАНІВ

 

   Яскравою постаттю часів партизанщини є Пилип Рудь – наш земляк,  що народився 5 грудня 1910 року в селі Бистрик Конотопського округу  (нині Кролевецького району),що знаходиться на квітучих,розлогих берегах Реті.

 

2


   Його ім’я добре відоме на Україні та за її межами. Свою молодість,талант,творчість він присвятив Вітчизні,землі,на якій виріс сам,його батьки,народ,частиною якого він був. Саме за Вітчизну він поклав життя,ризикував і йшов на подвиг заради людей. Підпільники,партизани зробили величезний внесок в боротьбу з окупантами,який і до цього часу не в повній мірі оцінений нащадками. Нині Пилип Сергійович Рудь стоїть у бронзі в центрі міста Кролевець. Пам’ятник поету-журналісту,відважному партизану побудований на кошти від суботників молоді Кролевеччини 70-80-х років. Пилип Рудь став рупором радянського Руху Опору. Його «Партизанська пісня» піднімала бойовий дух бійців партизанського з’єднання С. А. Ковпака, вона була перекладена на безліч мов і навіть польські партизани, переклавши її  на польську мову вели свої визвольні бої під цю пісню.

Партизанська Пісня
Товаришу,нині прославим в піснях
Важкий,але світлий і радісний шлях,
Як в темряві ночі герой-командир,
Загін партизанський на битву водив,
Як хлопці ходили на зустріч боям
На страх і загибель лихим ворогам,
Як била катів богатирська рука
Під сивим Путивлем,де Сейм протіка.
Наказ був короткий: фашистів розбить,
Багнетом усіх до землі пригвіздить!
І грізно вночі загриміло «ура»,
І падала,падала зла німчура,
Де вдаль простягались телефонні стовпи,
Валялись фашисти,як в полі снопи.
Згадаєм сьогодні,товаришу мій,
Про той переможний Веселківський бій,
Як скошений нами загарбницький полк
Навіки в снігу на морозі замовк.
Ми твердо йдемо в залізнім строю
За щастя народу,за землю свою,
Щоб знову на полі стояли жита,
Неначе безмежна стіна золота.
Щоб яблуні квітли у білих димах,
Щоб вільная пісня летіла в степах.
О мати Вкраїно,о рідна земля!
Ми вражою кров’ю напоїм поля.
Тяжкі твої рани – аж боляче нам,
За них ми жорстоко відплатим катам,
І холод,і спеку – усе знесемо,
Фашистам живим утекти не дамо.
Веди ж,командире,загін бойовий,
Веди на останній,на визвольний бій!

 
***
 
З листів Пилипа Рудя

 

   5 серпня 1942 року «…За минулий рік я пройшов жорстоку і разом з тим повчальну життєву школу. Пішов до Червоної Армії на фронті працювати військовим кореспондентом газети «Советская Украина». Потрапив у вороже оточення під Києвом… Кілька місяців блукав,хотів через фронт до своїх пройти… Пройшов більше півтори тисячі кілометрів по грязюці,холодний і голодний. Все ж через фронт пройти не пощастило. Тоді я повернув додому в Бистрик, щоб у рідних лісах приєднатись до партизанів. Але мені не пощастило. Бистрицькі поліцаї заарештували мене і повели в конотопську тюрму. По дорозі я спробував втекти. Переплив на Красній Гірці Реть, але до лісу не діставсь,поліцаї на конях перехопили,відкривши по мені вогонь із рушниць. Тікати було нікуди. Мене схопили,скрутили назад руки і запроторили до в’язниці.
    … Потім перевели в концтабір,де я зустрів багато знайомих і ми зразу організували групу для втечі. Але здійснити цього наміру не вдалося,бо раптом приїхало гестапо,почався суд і розправа. Арештованих покликали на допит і били до смерті. Потім скидали верхній одяг і кидали в підвал до смертників. Туди вривалися гітлерівські посіпаки – поліцаї і били прикладом рушниці по голові. Так загинуло на моїх очах близько п’ятсот товаришів… Я ж вирішив – або загину,або вирвусь з пазурів фашизму. Одної ночі за дві години до смерті переліз через чотири колючого дроту,вибрався на Конотоп у поля і пішов на Брянські ліси. По дорозі,неподалік від рідного села зустрів партизанський загін – і тепер,разом з братами-партизанами, відплачую кривавим фашистським катам за знущання над нашим народом… Помста партизанська – страшна й нещадна. Ось чому вони так ненавидять і бояться нас…
   Мої чернігівські товариші розгубились:Федя Таран – кореспондент газети «Комуніст» десь партизанить у гомельських лісах. Хазан, мабуть, на Україні. А Олекса Десняк пішов з-під Києва під час оточення і не знаю,чи живий…
   Дорогі мої ластів’ята – Аня і Ліночка… Страшенно скучив за вами. У тяжкі хвилини завжди думаю про вас. Як там ви живете? Напевне,гадала,що я загинув. А я – живий і здоровий. Аню,постарайся щоб Ліночка цієї осені пішла до школи…
   Обнімаю і цілую вас обох міцно. Аню! Читай «Правду»,там,може,зустрінеш мої статті…»

   6 серпня 1942 року. «… Наш загін протягом останнього місяця провів чотири великі бої,пустив під укіс п’ять поїздів,захопили у ворога багато зброї і боєприпасів. Я сам раніше воював з гвинтівкою,а тепер озброєний німецьким автоматом і б’ю ворога його ж зброєю…»

   7 серпня 1942 року. « …Наш загін здорово мститься фашистам за їх злодіяння. Нещодавно ми розгромили батальйон ворога з артилерією і кулеметами. На полі бою лишилось 214 ворожих солдатів та офіцерів. Ми захопили 11 кулеметів,4 міномети,50 гвинтівок,60 тисяч патронів,25 чоловік полонених.
Попереду ще багато боїв. Але,Аню,ти не турбуйся за мене. Багато разів мені загрожувала смерть,але я поки що живий,значить,діждуся перемоги над ворогом.»

   19 серпня 1942 року.
« В бою за Стару Гуту ми захопили цінні штабні документи й багаті трофеї. Хлопці зодягнулись в трофейну одіж. Я теж ходжу в трофейному галіфе і сорочці,лише пілотка на мені радянська з червоною зірочкою…
Якщо доведеться загинути,то помру я чесно,як належить радянському бійцеві. Я уже відплатив ворогам і ще буду мститись фашистам за кров і муки нашого народу. Коли подивишся як німці палять села,як гонять юнаків і дівчат у Німеччину – серце кров’ю обливається. За все це треба відплатити ворогу».

   21 серпня 1942 року.
«… Загін наш поки що відпочиває і готується до нового бойового рейду на Україну. Підемо знову громити ворога і зривати всі його заходи. А поки що знаходимось у Брянському лісі. Погода стоїть чудова. Ліс загадково шумить,ніби видзвонює на своїх золотавих струнах. Він п’янить нас своїми смоловими пахощами і годує своїми соковитими ягодами.
…Працюю політкерівником оперативної групи у з’єднанні С. А. Ковпака і С. В. Руднєва».

   27 вересня 1942 року.
« Мені довелося бути свідком страшної трагедії нашого рідного міста (Чернігова). Прокляття фашистським варварам! За цей злочин гітлерівці поплатяться в десять раз більше…
Я уявляю собі,які труднощі доводиться випробовувати вам. Але що вдієш? Весь наш народ зараз переборює злигодні,а ми ж – сини й дочки свого народу. Головне зараз – відстояти Вітчизну від нашестя фашистських полчищ,а потім все налагодиться».

   1 вересня 1942 року. «…Зараз неподалік від нас пройшла з піснею бойова оперативна група на виставу. Як гарно співають хлопці. Вдалині чути відгуки артилерійської канонади,долинають кулеметні черги. Це ворог намагається прорвати нашу оборону. Нехай спробує,він добре одержить по зубах!
…Ех, Ганнусю! Як хороше жити і боротись за свободу Батьківщини і свого народу. Який я щасливий,що знаходжусь у рядах радянських партизанів!
…Нещодавно я мав щастя бути делегатом нашої партизанської конференції. Представники багатьох партизанських загонів ділилися бойовим досвідом. Тут я ще раз упевнився,що партизанський рух – це могутній всенародний рух,грізна сила,яка завдає фашистам нищівних ударів.
Аня і Ліночка! Сміливо дивіться вперед і вірте в скору перемогу над ворогом. Це говорю вам я,людина,яка знаходиться рік у тилу ворога…
Дорога Ганнусю! Коли б ти побачила нашого командира Героя Радянського Союзу товариша Ковпака і комісара з’єднання полкового комісара товариша Руднєва. Які це прекрасні люди,які добрі і безкорисливі,які запальні і душевні. Це справжні люди великого серця. Буду писати про них і,якщо залишуся живим,напишу цікаву книгу».

   9 вересня 1942 року. « Рідна Ганнусю! Надсилаю тобі щойно зароджену партизанську газету ( перший номер «Червоний партизан»). Ми її випустили до річниці від дня створення загону. І я,звичайно,взяв найактивнішу участь в її створенні.
Бачиш,Ганнусю,я навіть вірші написав… Які радісні хвилини я пережив,створюючи них. Як фашисти не мучили мене в тюремних застінках та в концтаборі,все ж не вбили в мені духу творчості. Я живу,борюся,творю. Зараз нема кращого щастя ніж боротись за визволення Батьківщини».

   25 вересня 1942 року.
«…Я не міг спокійно читати твого листа. Я читав його,і сльози мимоволі котились з моїх очей. Не подумай,що я став слабо душним. Ні! Я не плакав,коли німецькі посіпаки – поліцаї били мене палками,не плакав,коли арештованим розлучався з матір’ю і сестрами,а тепер,читаючи листа,заплакав. То були сльози невимовної радості. А вони в сто раз сильніші від сліз горя.
Ганночко,вір мені,ворог буде розгромлений. В його тилу піднімається грізний всенародний партизанський кулак. Він допоможе Червоній Армії розчавити фашистську гадину. Якщо залишусь живим,то зустрінемось і довго будемо згадувати суворі часи Вітчизняної війни,а якщо не доведеться лишитись живим,то знай,що я помру достойним сином нашого народу…»

   1 жовтня 1942 року. «Мені дуже приємно читати,що Ліночка така молодчина. І з перших же уроків почала вчитись на відмінно. Давай,Ліночко,змагатись:я буду на відмінно бити німців,а ти – весь час вчитись на відмінно».

   5 жовтня 1942 року. «Готуємо свої бойові подарунки 25 Жовтню. Будь певна,що ці партизанські подарунки ми приготуємо! І коли все буде гаразд,тоді докладно тобі про це напишу. Сподіваюсь,що цей лист буде не останнім… Ганнусю! Жалій Ліночку,бережи її,добре виховуй дівчину. Основне,щоб вона гарно вчилась. Про мене не турбуйся. Я живу так як і всі мої товариші,поділяю разом з ними нашу загальну долю. Якщо смерть – то з честю,якщо перемога – то це життя,радість,творчість…»

 


 

Фотографії з єдиного в області музею-класу  ім. Пилипа Рудя у його рідній школі у с. Бистрик

 

1

 

2

 

3

 

4Державні ресурси
Офіційне Інтернет-представництво Президента України

Офіційний портал органів виконавчої влади України

Верховна Рада України. Пошук законодавчих документів.

Інтернет-представництво Сумської обласної державної адміністрації

Сумська обласна рада

Запобігання проявам корупції

ДПАДоступ до публічної інформаціїСтатистика

Цікаві посилання
Приймальня

Відповідає вимогам
Valid HTML 4.01 Transitional Valid CSS!

Пошук по сайту Пошук по сайтуверсія для друку версія для друку

Погода в Кролевці

Deprecated: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /home/krolrda/public_html/engine/inc/mods/linkfeed.php on line 295 Deprecated: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /home/krolrda/public_html/engine/inc/mods/linkfeed.php on line 301